עיצוב מטבח -

ככה עושים את זה

מכירים את הבתים שמגיעים אליהם וכבר מבחוץ מריחים שמשהו טעים מתבשל שם? אצלי זה אחד מזכרונות הילדות החזקים. אמא שלי הייתה המוןןןן במטבח והריחות של הדברים הטעימים שיצאו משם פשוט גרמו לי מיד כשנכנסתי הביתה,להיכנס למטבח ולבדוק ולטעום כמובן:) מה נמצא שם בתוך הסירים…ותאמינו לי אלו היו דברים טעימים במיוחד.

Fast Forward להיום, כשאני אמא לשלושה בנים (ויש גם את בן הזוג) עם לוחות זמנים מאוד עמוסים, במטבח שלנו באמצע השבוע מתבשלים בעיקר מאכלים שילדים אוהבים… ככה יוצא שרמת הבישולים המיוחדים מוגבלת בהחלט, אלא אם אני רוצה להסתכן בילדים רעבים ועצבניים– וברור לכולנו ומנסיון שזה ממש לא מומלץ!!!

אבל, בארוחות מיוחדות ומושקעות המטבח הופך להיות ממלכה עסוקה ועמוסה, אליה נכנסים פרטי מזון משובחים, שנקנו כל אחד במקום המתאים לו, מאוחסנים, נשטפים, מקולפים ונקצצים כדי שנכין מהם תבשילים מיוחדים, ומאפים ריחניים. 

אחת הסיבות שאני אוהבת להיות במטבח שלי – זאת ההרגשה הטובה שיש שם. מאז ומתמיד הקפדתי להכניס למטבח רק את המכשירים והכלים שבחרתי אישית ועבורי זה בהחלט עושה את ההבדל. ביום יום אצלנו אוכלים עם הכלים שאנחנו מארחים, כי למה שנהנה מהם לעיתים רחוקות? אני משלבת אצלי במטבח בין ארונות סגורים ופרקטיים ובין ארון עם דלתות זכוכית שקופות שם מאוחסנים הכלים שאנחנו משתמשים בהם ביום יום. את הכלים האלו קניתי מראש לארון הזה ודאגתי שיראו טוב ושיתאימו אחד לשני, כך שזה גם נראה נפלא וגם מאוד שימושי. שלושת התמונות הבאות – נלקחו מהמטבח שלי. (תמונה שמאלית ותחתונה – צילום שירן כרמל)

אם תכנון מטבח החלומות שלכם עומד על הפרק – רכזתי עבורכם מספר דברים חשובים בדרך לשם…

 אז בואו נתחיל!

30c68c3bd10faddd6fb759511111c134

שלב ההשראה והחלומות

את תכנון מטבח החלומות שלכם כדאי שתתחילו עם כמה שיותר השראה. יש כל כך הרבה אפשרויות למטבח שלכם וכדי לפתוח לכם את המחשבה גם לדברים שלא חשבתם עליהם, אני ממליצה שתתחילו להסתכל על מטבחים שונים ולראות מה אתם אוהבים, מה הייתם רוצים אצלכם בבית, מה מתאים לכם ומה אתם לא אוהבים. המטרה היא לגלות דברים שאולי לא חשבתם עליהם ולהתחיל להתמקד.

ההשראה שאני הכי אוהבת היא זאת שנמצאת ב-PINTEREST ואם אתם לא יודעים מה המילה הזאת אומרת מוזמנים לקרוא כאן בפוסט שכתבתי בדיוק על זה.

תתחילו מזה שתאספו לכם תמונות של מטבחים שהייתם רוצים שהמטבח שלהם יראה בדומה אליהם, שימו לב לדברים שבאמת יכולים להתאים למטבח שלכם ספציפית – כמו עיצוב בסגנון מיוחד, או חלוקה מסוימת וכמובן שלובי צבעים וחומרים שאתם רוצים שיהיו בו. זהו עדיין שלב החלומות והמטרה שלו היא לבחור בדברים שתוכלו לקחת מהם השראה וסביר להניח שתצטרכו לעשות את ההתאמה למטבח שלכם.

906cf5083d0e3bda7f9d7fc33bfc27c0
b4cb9970ae6b1790366641319b49cde8

בדיקת צרכים

בשלב זה – תתחילו לבדוק מה בדיוק אתם צריכים שיהיה במטבח שלכם. תתחילו ממעבר על המטבח שקיים אצלכם היום, ועשו רשימה אלו דברים עובדים לכם ותרצו כמותם במטבח החדש ואלו פחות ותרצו לשנות. הכינו רשימה של כל מכשירי החשמל שיהיו לכם כולל מידות ונתונים חשובים אחרים (כמו הכנת חשמל מסוימת או נק' מים במקום ספציפי). המשיכו עם מדידת שטח האחסון הקיים כדי להבין לכמה שטח נוסף אתם זקוקים ואם בכלל, כדי לוודא שהמטבח החדש יענה על הצרכים שלכם. טיפ ממני – מעבר למטבח חדש זו הזדמנות להיפרד מכלים שלא משמשים אתכם ולרכוש כלים חדשים שיתאימו.  

תכנון 

עכשיו אחרי שאתם כבר יודעים יותר מה אתם אוהבים ומה אתם צריכים – הגיע השלב לבדוק האם וכיצד זה יכול להתממש במטבח שלכם. עכשיו צריך לראות האם האי שחלמתם עליו (זה חלום שחוזר אצל מרבית הלקוחות שלי…) יכול להיות חלק מהמטבח והאם יש מספיק מקום אחסון ואפשרות לוותר על ארונות עליונים ובמקומם לשים יחידה מיוחדת שתהיה יותר ליופי …

כמעט לכל מטבח יש מספר אפשרויות תכנון ואתם צריכים לבדוק איזו הכי מתאימה לכם. אזור של ארונות גבוהים לאורך קיר שלם כן או לא, ארונות מעל השיש כן או לא וחשיבה על המיקומים של מכשירי החשמל השונים והכיור. למשל, יש כאלה שאוהבים שהכיור נמצא לפני החלון ויש כאלה שמעדיפים שדווקא הכיריים יעמדו שם. חשבו מה הכי מתאים לכם.

כאן זה המקום להזכיר את משולש הזהב שאומר שתכנון נכון של מטבח נוצר כשהמקרר הכיריים והכיור יוצרים ביניהם צורת משולש. גם שאר המכשירים החשמליים יתוכננו בהתאמה – התנור, המיקרו והמדיח. שימו לב שהשטח הכי חשוב במטבח הוא השטח שנוצר בין הכיור לכיריים כיוון שזהו שטח העבודה הכי שמיש, לכן חשוב שיהיה ארוך מספיק. טיפ – אני אומרת ללקוחות שלי שיבדקו תמיד בהשוואה למה שיש להם היום. אם מה שיש להם מספיק ובמטבח החדש יש אפשרות להגדיל – מעולה אז תגדילו. אם מה שיש להם היום לא מספיק – כדאי למצוא את הדרך להגדיל – הרי באנו לתכנן את מטבח החלומות, נכון?

שימו לב שהמטבח בנוי מחמישה אזורים חשובים – אחסון כלים, אחסון מזון, נקיון, הכנה, בישול ואפיה

שלב זה מומלץ מאוד לעשות עם בעל מקצוע שיעזור לכם למקסם את המטבח שלכם וינחה אתכם כיצב לתכנן אותו בצורה מדויקת עבורכם. לצורך כך מומלץ להיעזר במעצבת או בחברת מטבחים/ נגר. בחרו את איש המקצוע המתאים, כדי שבסופו של דבר המטבח אכן יצא כמו שחלמתם. ככל שתגיעו אל בעל המקצוע עם רצונות ברורים – כך הוא יוכל להתאים לכם יותר טוב את המטבח.

אחסון

שלב זה קשור לשלב התכנון, אולם אני מפרידה אותו כדי להדגיש כמה חשוב שתבדקו שיש לכם מספיק מקום לכל כלי המטבח והמכשירים השונים. חשבו האם אתם מעדיפים שהמיקסר ישב על השיש גלוי כי זה הכי נוח לכם או שכדאי למקם אותו בארון תחתון עם מתקן נישלף מתרומם. לי למשל יש קיטצ'נאייד בצבע אפור עכבר, והוא יושב אצלי על השיש, כי מי רוצה להסתיר דבר כזה יפה…

היום הנטייה במטבחים היא לשלב כמה שיותר מגירות כיוון שהן נחשבות כפתרון הכי נוח לתפעול ולאחסון. הן נוחות לפתיחה, מאפשרות לארגן את הדברים בצורה מיטבית, עם מינימום התכופפות וקלות הגעה לכל הפריטים שמאוחסנים בהן. זוכרים את הארונות של פעם שהכלים שהיו מאוחסנים בהם בחלק האחורי כמעט ולא היו בשימוש, פשוט כי שכחנו מהם? אז עם מגירות נפתחות פתיחה מלאה כמו שקיימות היום – זה כבר לא קורה. שימו לב שיש היום אפשרויות נהדרות לחלוקה גם בתוך המגירות, למשל לתבלינים, לקופסאות שונות, והפרדות הביניים האלה גם הן מקלות על הארגון והסדר. 

רבים בוחרים לוותר על הארונות העליונים של פעם ולהשאיר את החלק העליון ריק, או עם משהו מינימלי – כדי לתת תחושה של מטבח מאוורר ולא עמוס ולהוסיף עיניין בקטע העיצובי. אם בכל זאת מחליטים על אחסון עליון – זו בדרך כלל תהיה יחידה שלא תתפוס את כל הקיר וכדאי לבדוק האם לשלב אותה עם חלק סגור וחלק פתוח – שוב כדי לא ליצור תחושה עמוסה. סוג הפתיחה המועדף ליחידות הגבוהות האלה הוא קלפות ולא סתם, הפתיחה שלהן קלה יותר וכשהן פתוחות הדלתות לא מפריעות בגובה העיניים.

היום ברבים מהמטבחים ניתן לעשות קיר שלם עם ארונות לכל הגובה, שבתוכו נמצא גם המקרר, התנור המיקרו וארון המזווה. כך שאר המטבח יכול להיות עם ארונות נמוכים בלבד ובחלק העליון לשלב פריטים שיוסיפו עניין ויופי ופחות לצורך אחסון. קיר כזה בדרך כלל מאפשר אחסון רב.

טיפ – בדיוק כמו שאני עושה ללקוחות שלי –  כדי לוודא שאכן יש לכם מקום לכל דבר, לאחר שהמטבח מתוכנן, אני מדפיסה את חזיתות המטבח על נייר ומסמנת בכל מקום מה הולך להיות מאוחסן שם – ככה שאני בטוחה שלא שכחנו מקום למגשים, למייבש חסה ולכל הכלים המיוחדים שיש לנו במטבח (אם עשיתם רשימה כמו שהמלצתי לכם, זה המקום לעבור גם עליה!)

סגנון וחומרים

אחרי שסיימנו עם החלק התכנוני נחזור שוב לחלק היצירתי. זוכרים שהתחלנו עם תמונות של מקורות השראה? זה הזמן לשוב אליהן ולהחליט איך אנחנו רוצים שיראה המטבח שלנו. זה השלב שבו אנחנו מתאימים את החזיתות לסגנון שבחרנו. לכל סגנון יש את המאפיינים שלו, את החומרים שלו, את סוג הידיות שלו ועכשיו נבחר ונתאים את הכל ביחד. נבחר את סוג הגמר של הדלתות,את הצבע שלהן, את סוג העיצוב שלהן, את הידיות שישתלבו, את סוג משטחי העבודה והחיפויים השונים. שימו לב שהיום נכנסים חומרים חדשים בתדירות גבוהה ואתם צריכים להבין מה הכי מתאים עבורכם. למשל אם פעם שיש קיסר קוורץ היה הנפוץ ביותר – היום נכנסו שחקני משנה חזקים כמו הדקטון והלמינם וגם קיסר פורצלן- לכן חשוב לדעת מה הצרכים שלכם מהמשטח ולבחור את המתאים ביותר.

תאורה

התאורה במטבח חשובה מאוד גם בצד הפרקטי וגם בצד העיצובי ובמטבח שלכם כדאי שיהיה משני הסוגים. באזורי העבודה וההכנה – נדאג לתאורה טובה ושוטפת לנוחות מקסימלית. תאורה שוטפת תהיה בחלק העליון בצמוד לתקרה ותאורה נוספת תמוקם על פי הצורך מעל משטחי העבודה כמו למשל מתחת לארונות עליונים. לאזורים אלו מומלצת תאורת לד עם אור שקרוב כמה שיותר לאור יום. התאורה העיצובית תשתלב בעיקר באזורים של הישיבה. אלו יכולים להיות למשל גופים תלויים או צמודים, שידגישו את האזור ושיתאימו לסגנון של המטבח והבית שלכם.  גופים אלו יכולים עם תאורה יותר חלשה ורכה ובלבד שיש מספיק תאורה בחלל המטבח. 

אביזרים משלימים

זה השלב שנותן את הטאצ' והאופי למטבח שלכם.  בהתאמה לסגנון שבחרתם, תוכלו להוסיף אביזרים שידגישו אותו ושיוסיפו לו עוד עניין. אלו יכולים להיות כלים שנמצאים על ארון או מדף פתוח, או פריטים שיעמדו על השיש או האי – למשל קערות מיוחדות עם פירות שטופים. פה נכללים הכיסאות שישתלבו בחלל, מגבות המטבח, וילון על חלון המטבח או שטיחון באזור של הכיור. כל אלו והשילוב של הבחירות שתעשו – יוסיפו למטבח שלכם מראה אישי ומיוחד.

והינה דוגמאות לכמה מטבחים שעיצבתי ללקוחות שלי, בהם עשינו את כל השלבים שציינתי למעלה, כדי להגיע לתוצאה מדייקת עבורם ווהם קיבלו את המטבח שעליו חלמו!

אז איך נראה מטבח החלומות שלכם? האם יש לכם טיפים שתרצו להוסיף? ספרו לי בתגובות♡

כל התמונות נלקחו מתיקיית הפינטרסט שלי כאן

(שתי התמונות של המטבח שלי וארבעת התמונות האחרונות של מטבחים מבתים של לקוחות שלי – צולמו ע"י שירן כרמל)